Sas golf fourball
Vi fortsætter igen i år med med vores sideløbende makkerturnering. Om der bliver en eller flere puljer afhænger af hvor mange hold der tilmelder sig.
Fourball:
Pris pr. hold 300,- kr. / Sidste tilmelding og betalingsfrist er 9. Maj.
Greenfeen deles ligeligt mellem spillerne på de baner der vælges at spille på..
I styrer selv hvornår og hvor jeres matcher skal afvikles. Vi sørger for at sætte puljerne, giver jer nogle deadlines og opdaterer siden med resultaterne. Husk derfor altid at melde resultatet så I kan følge med i hvordan det går de forskellige teams. Hvis matcherne ikke er blevet afviklet inden tidsfristen betragtes de som tabt, og begge hold får nul point, en sejrer skrives som 3-0 og uafgjort skrives som 1-1. Ved point lighed i puljerne så er det først indbyrdes opgør og derefter differencen på tabte og vundne huller i alle ens matcher der er afgørende. I tilfælde af at mere en to hold står lige i indledende pulje, så kan de indbyrdes opgør ikke være tællende. De hold det drejer sig om vil derfor blive trukket ud og der vil blive lavet et nyt regnskab, kun med disse hold. Her vil der så blive lavet en opgørelse, så rækkefølgen kan blive placeret, ud fra de sammen præmisser som før.
I år får årets Fourball turnering et lille overhaul.Følgende ændres;
1.Der spilles slagspil med handicap.Dvs. at alle 4 bolde SKAL spille færdigt, der må altså IKKE samles op….Når begge hold har deres samlede score på et givet hul, sammenlignes den med modstanderholdets score.Hvis Hold A har brugt tilsammen 10 slag og hold B har brugt 9, så vinder Hold B hullet, hvis begge hold har lige mange slag på det givne hul.Hvis Hold A har 2 slag på hullet overfor hold B, så vinder hold A hullet med 1 slag.2.Før start findes de 4 spilleres spille handicap.Eks. spiller 1 har hdcp 6,spiller 2 har hdcp 12.spiller 3 har hdcp 14spiller 4 har hdcp 20
Alle spiller mod alle i gruppespillet. Efter gruppespillet spilles første knock-out runde:
Efter alle har spillet imod hinanden i hver pulje, så spiller nr 1 i pulje 1 mod nr 4 i pulje 2 og modsat. Nr 2 i pulje 1 mod nr 3 i pulje 2 og modsat, og da det kun er de fire bedste i hver pulje der går videre.
Der bliver trukket lod om semifinalerne.
God kamp og god fornøjelse.
Alt dette er for at skabe spænding i alle kampe, og for at der er en ide i at kæmpe til sidste hul for at skabe sig det bedste udgangspunkt til knockout-out runden.
Håber det giver mening. Hvis I ser fejl, så sig endelig til…
Hilsen Neumann
Hvis et hold af den ene eller anden grund vælger at trække sig, efter turneringen er startet, vil alle resultaterne som dette hold har været involveret i blive slettet fra tabellen, hos de øvrige hold. Matchfeen vil ikke blive tilbagebetalt, men vil stadig indgå i den samlet præmiesum.
NB: I kan finde numre på de forskellige spillere inde på vores medlemsside.
Tilmeldte hold:
Gruppe A
Henrik Petersen & Søren Skovhøj |
Michael Neumann & Claus Kyster |
Brian Eriksen & Stig Brenøe |
Allan Kiilsgaard & Finn Nielsen |
Gruppe B
Jonas Anderson & Johnny Hansen |
Per Holm & Henrik Johansen / har trukket sig |
Camilla Hey & Nicholas Andersen |
Klaus Seierøe & Lisbeth Jørgensen |
Per Kratholm & Bond |
Puljerne skal være afviklet senest d. 01. August, så skynd jer at komme igang.
A | P / S | N / K | E / B | K / N | |
Henrik Petersen & Søren Skovhøj | XXXX | 4 – 5 | 3 – 2 | 6 – 5 | 6/9-5 |
Michael Neumann & Claus Kyster | 5 – 4 | XXXX | 4 – 2 | 3 – 1 | 9/12-0 |
Brian Eriksen & Stig Brenøe | 2 – 3 | 2 – 4 | XXXX | 6 – 4 | 3/6-7 |
Allan Kiilsgaard & Finn Nielsen | 5 – 6 | 1 – 3 | 4 – 6 | XXXX | 0/0-15 |
B | A / H | H / J | H / A | S / J | K / B | |
Jonas Anderson & Johnny Hansen | XXXX | ——- | 3 – 0 | 0 – 0 | 6 – 4 | 6/9-0 |
Per Holm & Henrik Johansen | —— | XXXX | —— | —— | —— | ——- |
Camilla Hey & Nicholas Andersen | 0 – 3 | ——- | XXXX | 0 – 2 | 6-5 | 3/6-5 |
Klaus Seierøe & Lisbeth Jørgensen | 0 – 0 | ——- | 2 – 0 | XXXX | 2 – 4 | 3/2-4 |
Per Kratholm & Bond | 4 – 6 | ——- | 5-6 | 4 – 2 | XXXX | 3/4-12 |
Kvartfinalerne skal være afviklet seneste d. 01. September.
1 | Neumann & Kyster vs Kratholm & Bond | 5 – 3 | |
2 | Petersen & Skovhøj vs Seierøe & Jørgensen | 2 – 3 | |
3 | Eriksen & Brenøe vs Hey & Andersen | ? | |
4 | Kiilsgaard & Nielsen vs Anderson & Hansen | 0 – 3 / skadet |
Semifinalerne skal være afviklet senest d. 20. September.
5 | Neumann & Kyster vs hey Andersen | 1 – 2 | |
6 | Seierøe & Jørgensen vs Anderson & Hansen | 5 – 6 |
Finalen SKAL være afviklet senest d. 02. Oktober.
Hey – Andersen vs Anderson & Hansen |